Bajki robotów

Boty będą pisać teksty dla Agory. Oto nadchodzi kres wszelkiego literactwa. Po kolei maszyny zastąpią dziennikarzy, pisarzy i poetów (dziennikarki, pisarki i poetki, jeśli wolisz). Przejmą blogi, wyplenią youtuberów i będą władać na twitterze oraz instagramie.

Piosenka na tę smutną okazję może być na przykład taka: 

Na razie boty Agory zajmą się sportem, a konkretnie rankingami i infografikami, czyli czymś, "co każdy głupi potrafi" - wystarczy poukładać dane. Ale sztuczna inteligencja z powodzeniem tworzy już teksty. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Tutaj możesz przeczytać tekst bota na temat - a jakże - przyszłości i tego, jak maszyna może zastąpić człowieka. Choć jego odpowiedź jest pokrętna, czyta się ją z pewną przyjemnością. 
To właśnie zaskakująca logika elektronicznych głów może wzbudzać zainteresowanie i pozwala im tworzyć sztukę. Boty i roboty coraz lepiej będą odnajdywać się w literaturze czy malarstwie. Ich główny atut to świeże spojrzenie. W pewnym sensie podobne do tego, jak świat widzą dzieci. Tylko w tym przypadku byłoby to dziecko dziwaczne, pełne informacji, możliwości i sprzeczności - trochę jak w Akirze (przy okazji polecam). Na razie uczą się i pielęgnują wrodzoną niechęć do nas.
Może kiedyś okaże się, że człowiek zrobił i wymyślił już swoje, a jego dzieło powinny kontynuować maszyny, których jest twórcą?


Tym ponurym pytaniem zamykam tekst. Na deser kilka dzieł eDavida, robota, którego głównym zajęciem powinna być produkcja części samochodowych.
Więcej prac tutaj.

www.businessinsider.com

www.businessinsider.com

www.businessinsider.com

www.businessinsider.com

9 komentarzy:

 1. Czasem mnie zadziwia jakim szeroko pojętym słowem, jest słowo ,,sztuka".
  Muzyka, malarstwo, architektura i mnóstwo innych rzeczy. I to jest niesamowite, że wszystko idzie do przodu ale nie zawsze w dobra stronę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Intrygujące. Hmm chyba nie chciałabym czytać tekstów robotów, liczy się dla mnie człowiek, który coś tworzy, pokazuje osobowość, podejście do świata, swoje opinie. A nie tylko suche fakty.

  OdpowiedzUsuń
 3. To przerażające. Niby człowiek przyzwyczaja się do wszystkiego, ale ten tekst mnie zaszokował. Nie wpadłabym na to by roboty pisały nam gazety :).
  Udostępniłam Twój tekst na mojej stronie , ku przestrodze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Miejmy nadzieję, że nie będzie tak źle;)

   Usuń
 4. Intrygujący, ale też i nieco ponury tekst. Mam nadzieję, że będę cieszyć się sztuką tworzoną przez nas ludzi, bo taką uwielbiam. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem redaktorką, posługuję się też od lat słowem pisanym w różnych odmianach i zastosowaniach... i teksty pisane przez boty budzą we mnie trwogę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ukrywam, czułam się dziwnie czytając ten tekst...

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie to trochę straszne, że sztuczna inteligencja może odwrócić się od swojego twórcy i go zastąpić.Ale chyba z ludzkością też było podobnie... Bardzo ciekawy tekst.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, może po prostu schemat się powtarza?
   Dzięki i zapraszam do pozostałych tekstów;)

   Usuń

Copyright © 2016-2017 celebruj czas wolny , Blogger