5 książek, które zapamiętasz na dłużej

Wszelkie zestawienia są rzeczą trudną, niewygodną i bardzo subiektywną. Mają jednak dwie zalety. Możemy poznać dzięki nim zupełnie nowe filmy, książki czy płyty lub upewnić się, że mamy dobry gust.
Ograniczenie się do 5 książek jest bolesne. Nawet dla osoby umiarkowanie czytającej. Dlatego chwilę to trwało, ale jest - zapraszam.
Listy - Bruno Schulz

Autor pewnie znany sporej części z was z listy lektur. Gdy byłam w liceum, omawialiśmy i Sklepy Cynamonowe, i Sanatorium pod klepsydrą. Niewielu jednak wie, że utwory te i większość literackiego dorobku Schulza zredagował on sam ze swoich listów. Pisał ich mnóstwo i choć od czasów wojny zachowała się tylko skromna część, to już dzięki temu możemy ocenić jego talent do listownej konwersacji. Jeśli już zapomnieliście o Bruno lub jeszcze nie zdążyliście go poznać - serdecznie zapraszam. Kilka z nich znajdziecie tutaj.
A jeśli nie przepadacie za listami, sięgnijcie po Sklepy cynamonowe. Może i was porwie senny Drohobycz widziany jako magiczna kraina pełna tajemnic, kabalistycznej symboliki i sierpniowego skwaru.My - Eugeniusz Zamiatin

Spodoba się tym, którzy boją się opasłych tomisk. Rzecz krótka, bardzo ścisła w formie i konkretna. Rosyjski autor prowadzi nas po swoim do bólu uporządkowanym i przezroczystym świecie. Tu szczęście daje porządek i rytm pracy ludzi precyzyjnych jak maszyny. Myślisz, że masz w życiu mało swobody? Po lekturze tej książki zmienisz zdanie.Travesti - Mircea Cărtărescu

Kolejna książka o dorastaniu. Tym razem jest to świat mroczny, brudny i bezpieczny dla bohatera - samotnika. Tym, którzy lubią śledzić najbardziej osobiste myśli, książka na pewno przypadnie do gustu. Niespieszna narracja i główna rola szczegółu w świecie przedstawionym sprawia, że przy tej książce można zwolnić i zająć się bez reszty czyimś życiem. Zapominając na chwilę o swoim.Ziemia, planeta ludzi - Antoine de Saint-Exupéry

Autor znany z Małego Księcia tym razem w książce bardzo dorosłej. Poznajemy tu Exupery'ego jako pilota wojskowego, którym też był w rzeczywistości. Jeśli nie lubicie literatury wojennej, nie zniechęcajcie się. Ja też nie lubię, ale do tej książki wracałam już kilka razy. Życie wojskowe jest tu bowiem złagodzone przez spojrzenie autora, który potrafi znaleźć liryzm nawet w najtrudniejszych sytuacjach. I to nie przez głupie lukrowanie rzeczywistości.Z zimną krwią - Truman Capote

Trumana znają na pewno fani Śniadania u Tiffany'ego, ale ja chciałam pokazać go wam z trochę innej strony. Z zimną krwią to przykład powieści opartej na prawdziwych wydarzeniach. Capote musiał wykonać przy niej sporo pracy, zarówno dziennikarskiej, jak i detektywistycznej. I choć krążą plotki, że część potrzebnych informacji zdobył nieetycznie, książka okazała się sukcesem, a gatunek  doczekał się wiernych naśladowców. Jeśli lubicie książki o czarno-białej naturze człowieka i wiecie, że pozory często mylą, na pewno spodoba wam się ta pozycja.

23 komentarze:

 1. wstyd przyznać, ale żadnej nie czytałam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tym lepiej, jest co odkrywać :)

   Usuń
 2. Nie znam żadnej z tych pozycji, ale pierwszą przeczytają książką w tym roku będą Listy Schulza. Sklepy cynamonowe to taka pozycja, do której wracam co kilka lat. Jak dobrze, że tu trafiłam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i my się bardzo cieszymy! a ja jestem ciekawa wrażeń z lektury

   Usuń
 3. Autorow znam ale tych akurat pozycji nie czytalam, wiec jest zacheta. Musze tylko sobie wpisac od razu do profilu na goodreads zeby nie zapomniec:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecamy szczególnie jeśli autorzy są znajomi

   Usuń
 4. Niestety nie czytałam żadnej z tej książek. Zaciekawiła mnie powieść "Z zimną krwią" i najszybciej po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie mogłam się oderwać od tej książki
   naprawdę warto :)

   Usuń
 5. Aż mi głupio, że nie przeczytałam ani jednej z tych książek :) Szukam teraz czegoś ciekawego do czytania, dlatego z pewnością skuszę się na "Z zimną krwią", bo tematyka wydaje się bardzo interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kojarzę część autorów, ale tytuły, poza "Listami" są mi kompletnie nieznane. A szkoda, skoro z pewnością zapamiętam je na dłużej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe zestawienie, na pewno przyda się wielu osobom :) Nie czytałam żadnej z nich, więc dodam sobie kilka tych tytułów do swojej listy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. jeszcze nie czytałam żadnej z tych książek. Planuję kiedyś przeczytać "Ziemia, planeta ludzi" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę po komentarzach, że nie będę jedyną osobą przyznającą się, że nie czytałam żadnej z tych książek... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy, mam nadzieję, że coś z listy się spodoba:)

   Usuń
 10. Kolejne książki dodane do chciejlisty :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam żadnej z nich :) Trzeba to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Hm, szczerze mówiąc myślałam, że znowu będzie to zestaw topowych nowości spod znaku noża i pocałunku, a tu takie miłe zaskoczenie... :) Książek (na liście) ci u nas dostatek, ale i te przyjmiemy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszy mnie to bardzo i miłej lektury!

   Usuń
 13. My w szkole nie mieliśmy Shulza ;) Na pewno kiedyś po niego sięgnę, podobnie jak po "Ziemię, planetę ludzi".

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016-2018 celebruj czas wolny , Blogger